Holandia

Holandia z pewnością jest bardzo ciekawych krajem, który wciąż skrywa wiele tajemnic przed Polakami. To państwo kojarzy nam się głównie z tulipanami, wiatrakami, rowerami i marihuaną, a ma znacznie więcej do zaoferowania. Co warto zwiedzić w trakcie wizyty w Królestwie tulipanów?

Amsterdam – barwna stolica Holandii

Amsterdam to jedna z najpopularniejszych europejskich stolic. Każdego roku odwiedza ją kilkanaście milionów turystów. A co warto zobaczyć w Amsterdamie?

Miasto słynie ze swych muzeów i trzeba być naprawdę wybrednym, żeby nie znaleźć odpowiedniego miejsca dla siebie. Na terenie Amsterdamu znajdują się różnorodne placówki, które kuszą odwiedzających. Turyści mają do wyboru następujące muzea: Narodowe, Van Gogha, Anny Frank, Historii Żydów, sztuki Stedelijk, Dom Rembrandta czy Rijksmuseum, a także muzeum seksu czy tulipanów. Taki wybór stanowi ogromną zaletę Amsterdamu, ale to niejedyne atrakcje turystyczne miasta.

Stolica Holandii zachęca turystów do przetestowania różnych środków komunikacji. Nie zapominajmy, że w królestwie tulipanów najczęściej przemieszcza się rowerem. Warto również wybrać się na rejs tramwajem wodnym po kanałach. Tworzą one kształt pierścienia i rozciągają się pod tysiącem mostów, a w 2010 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Amsterdam oferuje też mniej typowe atrakcje, a spacer po nim może nas przenieść do zupełnie innego świata. To właśnie w tym mieście królują coffee shopy, czyli miejsca, w których można legalnie kupić „lekkie narkotyki”. Produkty są różnorodne, ale trzeba pamiętać, że jednorazowy zakup ogranicza się do 5 gram. Turyści chętnie też odwiedzają Dzielnicę Czerwonych Latarni (Red Light District), gdzie można obserwować przedstawicielki najstarszego zawodu świata w przeszklonych witrynach nocnych klubów i domów publicznych.

Skansen Zaanse Schans – architektoniczna wizytówka Holandii

Skansen Zaanse Schans to jedna z największych atrakcji turystycznych Holandii. Rejon, położony 18 kilometrów od Amsterdamu, jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Nic dziwnego! To właśnie tam znajdują się, przeniesione z różnych części kraju, wiatraki. Jednak to nie koniec atrakcji skansenu. Na jego obszarze znajdują się również domy, warsztaty, a nawet sklepy, w których można kupić ciekawe pamiątki. Turyści chętnie też odwiedzają wytwórnię sera czy czekolady, a także muzeum chodaków. Zwiedzanie skansenu Zaanse Schans to niezapomniana przygoda oraz ciekawa lekcja historii i kultury Niderlandii.

Kinderdijk – królestwo wiatraków

Wspomniane już wcześniej wiatraki nadal można spotkać na terenie całego kraju. Jednak w niewielu miejscach występują w dużych skupiskach. Największe z nich znajduje się w wiosce Kinderdijk oddalonej 15 km od Rotterdamu. Kompleks, składający się z 19 wiatraków, w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezwykły krajobraz sprawia, że stanowi ona idealną widokówkę Holandii. Z tym miejscem wiąże się też pewna legenda, która równocześnie tłumaczy nazwę miejscowości „Dziecięca grobla”. Obszar ten często nawiedzały powodzie. W czasie jednej z nich pewien rybak zauważył płynący koszyk, z którego wydobywał się szloch. Na szczęście dotarł on szczęśliwie do brzegu i okazało się, że znajduje się w nim dziecko.

Haga – tańsza alternatywa Amsterdamu

Haga stanowi administracyjną stolicę królestwa tulipanów. To właśnie w niej mieszka król Holandii z rodziną, a swoje siedziby mają: rząd, parlament, Sąd Najwyższy, większość ministerstw. Tutaj też znajdują się zagraniczne ambasady i międzynarodowe instytucje, np. Trybunał Sprawiedliwości, Trybunał Karny, Instytut Statystyczny, czy Europejski Urząd Policji. Haga jest nieco spokojniejsza od Amsterdamu, ale w niej również nie brakuje atrakcji turystycznych.

Już sama architektura miasta może na turystach zrobić wrażenie. Budownictwo jest tu bardzo zróżnicowane. Nie brakuje tradycyjnej architektury, ale też nowoczesnych budynków. W turyści z ogromną radością odwiedzają deptaki handlowe, galerie, antykwariaty oraz domu towarowe. Nie można też zapominać, że w tym mieście znajduje się też największy targ w Europie, czyli Haagse Mart. Mieszkańcy i turyści mogą tam znaleźć ubrania, a także produkty spożywcze od miejscowych wytwórców oraz imigrantów, m.in. z Grecji. W Hadze nie brakuje też klimatycznych kawiarni i restauracji oraz plaży.

To tylko kilka najważniejszych atrakcji Holandii. Królestwo tulipanów ma do znacznie więcej do zaoferowania turystom, a poszczególne rejony mają zupełnie inny klimat. Dlatego warto wybrać się w wakacyjną podróż do Holandii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here