polskie aleje gwiazd

O najsłynniejszej alei gwiazd w Hollywood słyszał każdy! Naszym kraju też nie brakuje takich miejsc. Sprawdź, gdzie znajdziesz polskie aleje gwiazd!

Aleja gwiazd to miejsce upamiętniające wybitne osoby. Najczęściej są to zasłużeni dla świata kultury i sztuki. Nie brakuje też tego typu miejsc poświęconych innym osobom. Najsłynniejsza aleja gwiazd znajduje się oczywiście w stolicy filmowej, czyli Los Angeles. Przy Teatrze Chińskim Graumana nie brakuje też polskiego akcentu – odcisku Poli Negri (Apolonii Chałupiec) międzynarodowej gwieździe kina niemego. W Polsce również nie brakuje miejsc upamiętniających znane osoby. Sprawdź, gdzie możesz je znaleźć!

Aleja Gwiazd w Łodzi

Polska Aleja Gwiazd oczywiście musi się znajdować w najważniejszym miejscu dla przemysłu filmowego. Łódź często bywa nazywana Pollyłódź – to tamtejsza filmówka uchodzi za jedną z najważniejszych w kraju. Aleja Gwiazd znajduje się na najdłuższej ulicy w Europie, czyli Piotrkowskiej. Na pomysł jej powstania wpadł aktor i reżyser teatralny Jan Machulski – znany widzom z roli Henryka Kwinty z filmów „Vabank”. W zaprojektowanej przez Andrzeja Pągowskiego alei można znaleźć odciski aktorów po stronie zachodniej oraz reżyserów i operatorów po wschodniej.

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Nad Morzem Bałtyckim również można znaleźć polskie aleje gwiazd. Najbardziej znana z nich znajduje się w Międzyzdrojach, gdzie odbywa się również Festiwal Gwiazd. Jako pierwsi swoje odciski zostawili tam Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski. Od tamtego momentu na alei uhonorowanych zostało prawie 200 osób. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach to nie tylko odciski dłoni. W tym miejscu znajduje się też kilka innych ciekawych obiektów, m.in. ławka pomnikowa Gustawa Holoubka, stolik Krzysztofa Kolberga, a także pomnik Ireny Jarockiej.

Bursztynowa Promenada Gwiazd w Gdańsku

Gdańsku znajduje się wiele muzeów i miejsc pamięci. Jednak nie każdy pamięta, że to miejsce również silnie łączy się z kulturą i sztuką. Nic dziwnego, że tam również pojawiła się polska aleja gwiazd. W 2006 roku na wyspie Ołowianka, znajdującej się na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, znalazł się niezwykły pomnik, którego pomysłodawcą był rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Adam Myjak. Pojawiło się na nim 108 odlewów dłoni, a wokół niego pozostałe 78. Odlewy swoich dłoni zostawiły tam nie tylko osobistości ze świata filmu i muzyki, ale też literatury. Na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd swój zostawiły też zagraniczne osobistości, m.in. aktorka Faye Dunaway, scenarzysta i reżyser David Lynch, a także wokalista Bobby McFerrin znany z hitu „Don’t Worry, Be Happy”.

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Miejscowości, położone nad Bałtykiem, słyną ze swoich alei. Kolejne miasto, w którym znajdziemy tego typu miejsce upamiętniające gwiazdy to Władysławowo. Zostało ono poświęcone gwiazdom sportu, a jej celem jest przypomnienie Polakom o wielkich, często zapomnianych mistrzach i ich trenerach. Powstała ona 2000 roku obok legendarnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”, a jej pomysłodawcami byli Jerzy Szczepankowski i Maciej Baranowski. Od tamtego czasu każdego roku organizowane są kolejne edycje mające na celu upamiętnienie kolejnych wybitnych osobistości ze świata sportu.

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu

W Toruniu znajdziemy nie tylko jedną z najpiękniejszych starówek. Aleja Gwiazd w mieście piernika musi nawiązywać do słynnego wypieku. Piernika Aleja Gwiazd to pomysł mieszkańców Torunia, którzy chcieli uhonorować najsłynniejszych torunian i osoby z nim związane. 24 czerwca każdego roku, w trakcie obchodów święta miasta, kolejne dwie osoby odsłaniają swoje gwiazdy na płytach chodnika przed Dworem Artusa. Do tej pory uhonorowano nie tylko osoby związane z showbiznesem, ale też naukowców, sportowców, polityków, a nawet działaczy społecznych. Warto też wspomnieć, że w sąsiednim mieście znajduje się Bydgoska Aleja Autografów.

Szukacie więcej inspiracji? Koniecznie sprawdźcie, które polskie zamki koniecznie trzeba zobaczyć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here