Pałac w Wilanowie

Polska słynie ze swych pięknych krajobrazów! Rzadko natomiast kojarzy nam się z konkretnymi kwiatami, jak np. Holandia z tulipanami. Na terenie naszego nie brakuje jednak pięknych kompleksów roślinnych. Poznaj najpiękniejsze ogrody w Polsce!

Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Park Romantyczny w Arkadii to jedno z najpopularniejszych miejsc w województwie łódzkim. To niezwykłe miejsce stylizowane na wzór angielskich ogrodów. Na jego terenie można znaleźć nie tylko bogatą roślinność, ale też wiele niezwykłych budynków. Zalicza się do nich Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Dom Murgrabiego, Domek Gotycki, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Resztki Cyrku i Świątynia Diany. To wszystko sprawia, że ogrody każdego roku odwiedza mnóstwo osób, szczególnie tych, które kochają mitologię, literaturę i masońskie ideały.

Ogrody pałacowe Branickich

Zespół pałacowo-ogrodowy w Białymstoku zyskał miano „polskiego Wersalu”. Nic dziwnego, ponieważ całość zapiera dech w piersiach. Jednak same ogrody również zasługują na uwagę. Charakteryzuje je zróżnicowana, strzyżona w geometryczne formy zieleń, ujęta w te same co architektura rygory przestrzenne, system kanałów i stawów, rozległe tereny zwierzyńców. Dodatkowo  na terenie ogrodów znajdują się liczne altany, pawilony oraz  rzeźby. Osoby, które po zwiedzaniu posiadłości Branickich, będą chciały zobaczyć inne godne uwagi miejsca, na pewno nie będą narzekać. W Białymstoku znajduje się mnóstwo zabytków. Do najważniejszych z nich zalicza się Rynek Kościuszki, Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Cerkiew Św. Mikołaja, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Cerkiew Hagia Sophia.

Ogrody zamkowe w Łańcucie

Kolejne ogrody na naszej liście również znajdują się w zespole pałacowo-ogrodowym. Tym razem mowa o Łańcucie i kompleksie, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wokół niego założono niewielki, ale bogaty w wiele gatunków roślin, ogród kwiatowy.  Na największą uwagę zasługuje jednak aleja lipowa założona z inicjatywy Izabeli Lubomirskiej – jednej z najbardziej znanych właścicielek pałacu. Dodatkowo na terenie ogrodu można znaleźć szereg budowli o charakterze ogrodowym takich, jak oranżeria i glorietta. Jeżeli komuś będzie mało wrażeń, to na terenie Łańcuta znajduje się jeszcze kilka ciekawych zabytków, m.in. Synagoga, Storczykarnia, Muzeum Gorzelnictwa.

Ogród w Wilanowie

W stolicy również możemy znaleźć piękny kompleks pałacowo-ogrodowy, czyli Pałac i Ogród w Wilanowie. To miejsce jest bardzo popularne wśród turystów. Dlaczego decydują się oni jechać aż na drugi koniec Warszawy? Ogród stanowi ukoronowanie pasji Jana III Sobieskiego. Dwa tarasy ogrodowe jednoczą schody z kamienną balustradą, którą zdobią rzeźby – alegorie czterech pór roku i cztery fazy miłości: Lęk, Pocałunek, Zobojętnienie, Zwada. Natomiast wycieczka po nim może zapewnić wiele emocji. Na rozległym terenie znajduje się Ogród Kwiatowy, park angielsko-chiński w stylu krajobrazowym i romantycznym, 2-częściowy ogród przy Oranżerii, park angielski, budynek pompy, neogotycka Brama Mauretańska. W dodatku w zimie odbywa się tam Królewski Ogród Światła, czyli wspaniały pokaz świetlno-muzyczny.

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej

W Warszawie piękne ogrody znajdują się nie tylko przy pałacach, ale również na dachu budynku. Biblioteka Uniwersytecka przyciąga nie tylko ze względu na swoją bogatą kolekcję, ale przede wszystkim nietypową atrakcję. Mowa o niezwykłym ogrodzie, na którego terenie znajdziemy staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny, nawiązujące do motywów kosmologicznych. Warto też wspomnieć, że metalowe pergole, świetliki i mostki idealnie komponują się z architekturą budynku. Co sprawia, że biblioteka jest niezwykle atrakcyjna dla turystów.

Ogród Japoński

Wrocław również może pochwalić się zachwycającym ogrodem. W słynny kompleks przepełniony jest filozofią, gdzie każda skała, potok czy drzewo ma określone miejsce i znaczenie. Na terenie Japońskiego ogrodu rośnie prawie 270 taksonów roślin drzewiastych, 78 gatunków roślin azjatyckich, w tym 38 pochodzących z Japonii. W dodatku znajduje się tam herbaciarnia, w której można odpocząć w harmonii z naturą.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here