Gdańsk na weekend - co warto zobaczyć?

Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych polskich miast. Stolica województwa pomorskiego ma niewątpliwie mnóstwo zalet. Wspaniała architektura, bliskość morza, a także powiew historii to tylko niektóre z nich! Co warto zobaczyć w czasie weekendowej wycieczki po Gdańsku?

Stare Miasto

Gdańskie Stare Miasto to oczywiście jeden z najważniejszych punktów na każdej mapie turystycznej! To właśnie na starówce znajduje się wizytówka stolicy Pomorza, czyli fontanna Neptuna. Ważny budynek w tej części miasta to oczywiście Ratusz Głównego Miasta, w którym mieści się siedziba Muzeum Gdańska. Jeżeli wystarczy nam czasu, to warto zajrzeć do środka. Przez starówkę przebiega Droga Królewska obejmująca najpiękniejsze kamieniczki, a także ulica Mariacka.

Muzeum Bursztynu

Nie każdy o tym pamięta, ale Gdańsk jest nazywany Światową Stolicą Bursztynu. Dlatego w czasie wizyty w tym mieście warto zajrzeć do Muzeum Bursztynu. W tym miejscu można poznać historię, ale też właściwości i metody obrabiania tego minerału. Niektórzy mogą się zaskoczyć, ile przedmiotów można wykonać z tego materiału. Jednak na uwagę również zasługuje budynek, w którym mieści się siedziba muzeum. Jest to zabytkowy, gotycko-renesansowy kompleks składający się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. W dawnych czasach był on kluczowym elementem fortyfikacji Gdańska.

Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej

Nie można też zapominać, że Gdańsk jest ważnym miejscem na historycznej mapie Polski. Wielu twierdzi, że atak na  Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz budynek Poczty Polskiej w Gdańsku rozpoczęły najgorszy konflikt w historii ludzkości. Dlatego na terenie tego miasta znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Jest ono utrzymane w nowoczesnym stylu, a ekspozycja zachęca do zgłębiania wiedzy. Natomiast wizyta na Westerplatte może być pięknym domknięciem tej historycznej wędrówki. Znajdują się tam Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

Europejskie Centrum Solidarności

II wojna światowa to niejedyne wydarzenie, które odcisnęło swe piętno na Gdańsku. Nie zapominajmy, że to miasto było świadkiem narodzin Solidarności, Okrągłego Stołu, a także początku upadku komunizmu. Głównym zadaniem Europejskiego Centrum Solidarności jest więc podtrzymywanie pamięci o tamtych wydarzeniach. Wystawa w ciekawy sposób pokazuje, jak Polska dążyła do demokracji. Natomiast jest najważniejszym punktem są tablice z 21 postulatami strajkowymi. Jeżeli zabraknie nam czasu na wizytę w Europejskim Centrum Solidarności, to warto chociaż wybrać się na spacer koło budynku. Tutaj również zobaczymy wiele ważnych obiektów. W pobliżu stoi również Stocznia Gdańska, czyli miejsce, gdzie wszystko się zaczęło.

Gdańskie plaże

Gdańsk to miasto o ciekawej architekturze, a to sprawia, że turyści mogą braknąć odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. A gdzie lepiej wypoczywać niż na plaży nad Morzem Bałtyckim? Oczywiście wiele osób może uznać, że takie lenistwo lepiej sprawdzi się w mniejszych nadmorskich miejscowościach. Jednak Gdańsk również ma wiele ciekawych plaż, a każda z nich może się pochwalić zupełnie innym charakterem. W trakcie wizyty nad Bałtykiem w Gdańsku oczywiście nie można ominąć molo w Brzeźnie. Ciekawym pomysłem może być też spacer po wybrzeżu do Sopotu, a może nawet do Gdyni.

Dzielnica Oliwa

Oliwa jest nieco oddalona od centrum, a to sprawia, że sporo turystów ją omija. Jednak warto odwiedzić tę dzielnicę. W końcu to właśnie tam stoi słynna Archikatedra Oliwska. Jest ona najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce. Jednak to bogate zdobienia i rokokowe organy sprawiły, że zyskała ogromną sławę. Obiekt to niejedyny walor Oliwy! Turyści równie chętnie odwiedzają Park Oliwski, gdzie znajdują się fantazyjnie przystrzyżone drzewa, kolorowe krzewy oraz stawy. Dzięki temu turyści spędzą ciekawy dzień na pięknym łonie natury. Oczywiście Oliwa kryje jeszcze więcej atrakcji – na szczycie Wzgórza Pachołek znajduje się Wieża Widokowa, z której roztacza się malowniczy widok na na Gdańsk oraz Sopot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here