Frankenstein w Ząbkowicach Śl.

Co robił Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich? Znacie pewnie historię Doktora Frankensteina. Jest to postać z książek Mary Shelley, która zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, które wydarzyły się w niemieckim miasteczku Frankenstein – obecnie Ząbkowice Śląskie. A historia jest dość mroczna i równie mroczną ma nazwę. Mianowicie chodzi o Aferę grabarzy z Frankenstein.

Frankenstein w Ząbkowicach 7 Frankenstein w Ząbkowicach Śl.
Pan Kuba twierdził, że Mary Schelley jest najbrzydszą kobietą jaką widział
Frankenstein w Ząbkowicach 8 Frankenstein w Ząbkowicach Śl.
Ja natomiast uważam, że każda kobieta coś w sobie ma, jak się ją odpowiednio skadruje 😉

Oto w 1606 roku w mieście wybucha zaraza, o której wywołanie oskarżonych zostaje 8 grabarzy. Kiedy znaleziono u jednego z nich słoiczek z lekarstwem wykonanym z ludzkich szczątków (a wspomnieć należy, że w tamtych czasach, to było dość popularne lekarstwo na wiele dolegliwości, w tym np. epilepsję). Wówczas poddano grabarzy (sześciu mężczyzn i dwie kobiety) ciężkim torturą w piwnicach ząbkowickiego ratusza, podczas których przyznali się oni do winy (przy ówczesnych metodach tortur, też bym się przyznała, ale najpierw powiesiła na sznurówce). A grabarze przyznali się, że z zarażonych zwłok przygotowywali trujący proszek, który rozsypywali na progach domostw, ale także smarowali nim klamki i kołatki, przez co zarażali się zarazą ludzie i umierali. Przyznali się także do okradania zwłok, a także wycinania ciężarnym kobietom płodów, zjadania ich wnętrzności. Swoich czynów mieli dokonywać w kaplicy św. Mikołaja (dawnej kaplicy cmentarnej, obecnie kościół).

Proces grabarzy odbył się we wrześniu 1606 roku, skazano ich na karę śmierci poprzez spalenie, której dokonano po okaleczeniu. Stracenie odbyło się na Wzgórzu Szubienicznym w Ząbkowicach – chcieli byście wiedzieć gdzie jest i co teraz tam stoi?

Po procesie i straceniu grabarzy miejscowy pastor Samuel Heinitz wygłosił sześć kazań dziękczynnych, które wydano pod nazwą Mortis Praecipitium. A w 1608 roku pastor ów poświęcił kaplicę, w której miano dokonywać profanacji.

Frankenstein w Ząbkowicach 5 Frankenstein w Ząbkowicach Śl.
Samuel Heinitz, jeden z oskarżycieli

I stąd własnie przypuszczenia, że Mary Schelley usłyszała tę legendę i zbudowała postać, złożoną z ludzkich szczątków o imieniu takim jak miejscowość z której pochodziła legenda.

O tej historii oraz kilku ciekawych historii można posłuchać w ząbkowickiej Izbie Pamiątek Regionalnych, leżącej nieopodal Krzywej Wieży. Moje zdjęcia pochodzą właśnie z tego miejsca, a zrobiłam je podczas Weekendu z Frankensteinem, który odbył się w ostatni weekend sierpnia.

Po uratowaniu mojego telefonu przez Pana Kubę wybrałyśmy się z dziewczynkami z czekoladą dziękczynną do Izby, w której Pan Kuba był. Ciekawie opowiedział o Aferze, a także puścił był odcinek Krwawych opowieści Europy National Geographic poświęcony  własnie Ząbkowicom Śląskim.

Na koniec zostałyśmy zamknięte w Laboratorium Fankensteina. Fajny był ubaw, klimatyczna muzyka i piszczące nastolatki ze mną 😀 Koniecznie polecam odwiedzić to miejsce (bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł):

Fotki nie oddają klimatu, są z lampą robione. Te przy naturalnym oświetleniu nie wyszły.

Izba Pamiątek, gdzie można spotkać Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich, na mapie:

Loading map...

loading Frankenstein w Ząbkowicach Śl.

I tak zamiast bawić się na koncercie Acid Drinkers tropiłam Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich 😉

4 thoughts on “Frankenstein w Ząbkowicach Śl.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.