Fort Donjon Srebrna Góra

Srebrna Góra to świetne miejsce dla aktywnego wypoczynku z dziećmi. I bez dzieci też oczywiście, ale naszym milusińskim też powinniśmy pokazać większy kawałek świata, regionu kraju, z którego pochodzą, bądź ich rodzimego regionu 🙂 Warto szerzyć od małego historię ziem, a takim miejsce w Srebrnej Górze jest twierdza, a właściwie Fort Donjon, o którym chcę Wam opowiedzieć 🙂

Fort Donjon Srebrna Góra 1 550x412 Fort Donjon Srebrna Góra

Dawno dawno temu, w 1764 roku powstał projekt spod desek kreślarskich podpułkownika Regelera sytuujący twierdzę w wyśmienicie usytuowanym miejscu, z którego jak na dłoni widzimy przestrzeń aż do Obniżenia Otmuchowskiego, czyli w dolinie pomiędzy Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Twierdza ta, ma stać się największą budowlą obronną w Europie w ówczesnych czasach, a w projekt Regelera ingeruje sam Fryderyk Wielki. Tak też po budowlanych bojach w 1777 roku budowla gotowa jest do użytku.

Fort Donjon Srebrna Góra 18 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra

Pośród bastionów i fortów w części centralnej powstaje fort Donjon, czyli niewielka wieża obronna mająca cechy mieszkalne w czasie pokoju i obronne w czasie wojny.

Fort Donjon Srebrna Góra 19 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 20 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Srebrnogórski fort Donjon jest do dziś największym w Europie. Składa się z 4 bastionów okolonych 12-metrowym murem, przy czym to 12 metrów to szerokość!

Fort Donjon Srebrna Góra 12 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra

W 1778 roku zaczyna się wojskowa rola twierdzy. Zostaje ona postawiona w gotowości wojennej dwukrotnie, by wreszcie w 1806-1807 roku wziąć udział w burzliwych wojnach napoleońskich, podczas których w przeciwieństwie do fortecznej siostry Twierdzy Kłodzkiej, pozostać twierdzą niezdobytą! Ot piękny fakt tego niezwykłego obiektu.

Fort Donjon Srebrna Góra 17 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 10 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Po odbudowie zniszczeń dokonanych przez wojenne działania twierdza została postawiona w stan gotowości bojowej w 1850 roku, kiedy Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii. By 10 lat później padła decyzja o likwidacji fortyfikacji.

Fort Donjon Srebrna Góra 9 496x550 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 5 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra

Ostatni stan gotowości wojennej miał miejsce w 1866 roku podczas wojny prusko-austriackiej, lecz w 1967 roku nastąpił wymarsz wojsk z twierdzy i zamknięcie jej dziejów wojennych. Od tego czasu pełniła rolę poligonu saperskiego.

Fort Donjon Srebrna Góra 7 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra

Dopiero w 1884 roku rozpoczynają się działania przystosowania do ruchu turystycznego. Powstaje Towarzystwo Srebrnogórskie, które w 1885 roku otwiera w forcie Dojnon restaurację na 300 gości! W 1931 roku natomiast w Donjonie powstaje Muzeum Starej Broni.

Fort Donjon Srebrna Góra 15 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Podczas II Wojny Światowej w Srebrnogórskiej Twierdzy (choć nie w forcie Donjon) powstaje Oflag VIIIb, czyli obóz jeniecki dla polskich oficerów wojskowych. Choć i z niego dało się uciec, poczytajcie: http://historia.focus.pl/wojny/polak-potrafi-dac-noge-528

Fort Donjon Srebrna Góra 3 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Po II Wojnie Światowej dopiero w 1965 roku Harcerze i górnicza młodzież gospodaruje fort Donjon i pozostałe forty. Na terenie Donjona powstało Muzeum Ciężkiej Broni Palnej.
W 2002 roku twierdza zostaje włączona do Fortecznego Parku Kulturowego, a rozporządzeniem prezydenckim podpisanym przez ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego, w 2004 roku twierdza zostaje ogłoszona pomnikiem historii.

Fort Donjon Srebrna Góra 8 413x550 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 6 505x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Po więcej historii i ze szczegółami zapraszam na oficjalną stronę twierdzy:
http://www.forty.pl/index.php/historia

Kalendarz imprez na twierdzy również jest bogaty. A zwiedzanie Donjonu jest możliwe cały rok. Cena jest dość pokaźna, ale wliczone jest w nią zwiedzanie z przewodnikiem, który nie dość że fajnie opowiada, to jeszcze strzela 😉 Poza sezonem bilety są nieco tańsze, a zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jedynie w weekendy.
Zajrzyjcie koniecznie na oficjalną stronę twierdzy, gdyż możliwe jest także nocne zwiedzanie! Czyli to co misie lubią najbardziej 😉
http://www.forty.pl/

Fort Donjon Srebrna Góra 13 475x550 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 14 440x550 Fort Donjon Srebrna Góra

Trzeba wspomnieć także, że korona Donjona jest idealnym punktem widokowym.

Fort Donjon Srebrna Góra 11 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 16 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 21 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra Fort Donjon Srebrna Góra 22 550x413 Fort Donjon Srebrna Góra

Młoda Podróżnica była zachwycona, ja byłam zachwycona. Cóż więcej do szczęścia potrzeba?
Zdecydowanie polecam to miejsce.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się więcej srebrnogórskich atrakcji na Dolnośląskim Podróżniku. Tymczasem spójrzcie gdzie jest Srebrna Góra i Fort Donjon na mapie:

Loading map...

loading Fort Donjon Srebrna Góra

17 thoughts on “Fort Donjon Srebrna Góra

 1. Wstyd się przyznać ale nigdy nie byłam a jak widzę warto 🙂 Świetny post, świetne zdjęcia, piękne widoki i kawał historii 🙂 Gratuluję i pozdrawiam 🙂

  1. Zatem koniecznie musisz się wybrać! Polecam posnuć się po okolicy, bo Donjon to nie jedyna atrakcja Srebrnej Góry 🙂

 2. Też nigdy nie byłam i co raz bardziej uświadamiam sobie, jak mało o Polsce wiem… A post super i zachęca do poznania naszego kraju, nawet jak mnie z reguły nosi gdzieś na drugi koniec świata :O

 3. Dołączam do klubu tych-co-nie-byli 😉 Co jest o tyle dziwne, że często bywałam w Żdanowie u znajomych rodziny, których pole kończy się prawie pod dużym wiaduktem. Więc o ile oba wiadukty znam od każdej strony, tak do twierdzy nigdy nie doszłam. Trzeba będzie nadrobić.

 4. Ładne widoki z twierdzy 🙂 Natomiast zawsze mi szkoda kiedy takich obiektów nie poddaje się renowacji na 100% i nie możemy podziwiać ich piękna i… grozy w pełnej krasie.

 5. Łoooo, no niewiarygodne, nigdy w życiu ta nazwa nawet nie obiła mi się o uszy…! Chyba wstyd się przyznać, ale widzę, że nie jestem jedyna…

 6. Przepiękne widoki. Też zaliczam się do licznego grona podróżników, którzy wędrują po dalekich lądach ale swego nie znają. Planuję to w najbliższym czasie zmienić i trochę przystopować z dalekimi podróżami na rzecz lepszego poznania Polski. Mam nadzieję, że się uda i uzależnienie od „bycia gdzieś tam…” nie wygra.

 7. Byłem uczestnikiem Harcerskiej Akcji Srebrna Góra, Szkoda tylko że przy okazji zmian został zaprzepaszczony wkład pracy jaką wykonali Harcerze. Niemniej obiekt warty zwiedzania.

  J. M.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.