Dawny dom opieki Wrocław

Spacerując któregoś dnia po Wrocławiu w okolicach Placu Grunwaldzkiego natrafiłam na ciekawy budynek na samym początku ulicy Gdańskiej, który swym wyglądem przypominał pałac. Pałac w samym centrum miasta, a nic o tym nie wiadomo? To nie mogło być prawdą. Zebrałam materiał zdjęciowy i postanowiłam w domu sprawdzić co się tam dokładnie znajdowało.

Dawny dom opieki Wrocław 8 Dawny dom opieki Wrocław

Wstępne śledztwo wykazało, że po wojnie mieścił się tutaj Ośrodek Zdrowia Psychicznego i obecnie budynek stoi pusty (ja osobiście odnotowałam fakt zamieszkania rzekomego pustostanu). I długo nic, do momentu gdy znalazłam informację, że budynek należał do Fundacji Heimannów. Zatem krok po kroczku dotarłam do coraz większej ilości informacji, których i Wy się dziś dowiecie.

Dawny dom opieki Wrocław 5 Dawny dom opieki Wrocław

Fundację założyła rodzina wrocławskich żydowskich bankierów Heimann, udziałowców w słynnym koncernie AEG, czy w tramwajach miejskich. Wolą nestora rodu było, aby po jego śmierci część majątku przeznaczyć na pomoc najuboższym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia, tak też jego potomkowie uczynili. Tak właśnie powstał dawny dom opieki Wrocław.

Dawny dom opieki Wrocław 6 Dawny dom opieki Wrocław

Ta budowla bardzo luźno nawiązująca do średniowiecza, stylizowana na pałac, powstała w latach 80-tych XIX wieku, według projektu znanego wówczas we Wrocławiu architekta Alberta Graua, który był twórcą wielu ówczesnych kamienic wrocławskich. Dawny dom opieki Wrocław, to neogotycka budowla na planie w kształcie litery H, z ozdobnymi ryzalitami i z wieżyczką, a także ozdobionymi narożami i pięknymi  wnękami w okół okien.

Dawny dom opieki Wrocław to nie jest to zwykły pałac, ale piękny zabytek architektury z równie piękną szlachetną historią. Obiekt nie nie jest znanym elementem na mapie zabytków Wrocławia, ale myślę że warto zobaczyć coś, znajdującego się w pobliżu PRL-owskich wizytówek serca Dolnego Śląska (na fotografii akademiki Kredka i Ołówek).

Dawny dom opieki Wrocław 2 Dawny dom opieki Wrocław

 Dawny dom opieki Wrocław na mapie:

Loading map...

loading Dawny dom opieki Wrocław

2 thoughts on “Dawny dom opieki Wrocław

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.