Olsztyn

Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, często określany jest „Polskim Pojezierzem”. Ma on zupełnie inny charakter niż miejscowości położone na Warmii i Mazurach. W takich miastach jak Biskupiec, czy Kętrzyn panuje wiejski urok, ale w niedaleko położonym Olsztynie panuje wielkomiejskie życie. Sprawdź, co warto odwiedzić w Olsztynie!

Zamek w Olsztynie

Olsztyński zamek jest niesamowicie efektowny i cały czas zachwyca odwiedzających go turystów. Zamek został wybudowany w latach 1346-1353 i stanowił wówczas siedzibę Krzyżaków. Dlaczego warto go odwiedzić? Ma piękny zamknięty dziedziniec i masywne, mocne mury, a widok z niego na miasto jest zachwycający! Wewnątrz zamku znajduje się Muzeum Warmińsko-Mazurskie, w którym można dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze zabytki tego regionu oraz poznać historie zamku. W kompleksie można również skorzystać z kawiarni oraz odwiedzić sklep z pamiątkami.

Jezioro Ukiel

Niedaleko od centrum miasta znajduje się niesamowite jezioro. Turyści bardzo chętnie je odwiedzają i wypoczywają na łonie przyrody. Mowa oczywiście, o jeziorze Ukiel, które jest największym zbiornikiem wodnym w Olsztynie. Znajduje się ono w urokliwej scenerii. To sprawia, że teren jest niezwykle klimatyczny, a wokół niego można skorzystać z rozmaitych zajęć sportowych oraz wycieczek. Ponadto w okolicy znajduje się sporo restauracji, barów, hoteli oraz plaża miejska.

Lokalne piwo w Browarze Warmii

Będąc w Olsztynie koniecznie trzeba się udać do Warmia Brewery Bar! Lokal położony jest nad rzeką, vis a vis wejścia na starówkę. W restauracji można zwiedzić browar, zakupić znakomite piwo rzemieślnicze, a także odpocząć i posmakować warmińskich potraw.

Katedra św. Jakuba

Katedra została zbudowana w 1596 roku i jest wizytówką Olsztyna. Wieżę kościoła widać ze Starego Miasta, a jej specyficzny styl architektoniczny przyciąga wielu turystów.

Wysoka Brama

Na olsztyńską starówkę prowadzi piękny obiekt bramny, na której znajduje się tablica informacyjna, opisująca historię otoczonej murami części miasta.

Park Zamkowy

W samym centrum Olsztyna znajduje się przepiękny park, nazywany Zamkowym. W Parku można podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika.

Olsztyńskie ratusze

W Olsztynie można odwiedzić dwa ratusze: Ratusz Główny (starszy) oraz Ratusz (nowszy).

Teatr im. Stefana Jaracza

Zwiedzając miasto warto odwiedzić olsztyński teatr, który został zbudowany w 1925 roku.

Żydowska historia Olsztyna

Żydowska historia miasta sięga XVIII wieku. W XIX i XX wieku w Olsztynie znajdowało się dużo żydowskich sklepów, jednakże najazd nazistów zniszczył praktycznie całą żydowską ludność. Region słynie z miejsca „Wilczy Szaniec”, w który ukrył się podczas II wojny światowej Adolf Hitler. W Muzeum można poznać całą żydowską historię wojenną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here