Co kryje las obok Stolca?

Idąc przez las można odkryć wiele ciekawostek. Przyjaciel chodzi po lesie z wykrywaczem i znajduje różne cuda i skarby, zajrzyjcie na blog Wojtka OKIego. Ja nie mam takiego szczęścia i wykrywacza jak Wojtek i moim odkryciem leśnym było swoiste miejsce pamięci. Groby w lesie. No dobra, sama ich nie odkryłam, bo kto łazi po niewielkich laskach między polami, a drogą? O grobach dowiedziałam się od byłego harcerze, którego zastęp sprawował opiekę nad mogiłami.

Groby w stoleckim lasku 4 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Groby w lasku obok Stolca pobudzają fantazję, gdyż kryją niejedną tajemnicę. A największą jest kto w nich jest pochowany. Przy 5 grobach znajduje się kamień pamiątkowy, na którym widnieje napis „Ofiarom II WŚ”.

Groby w stoleckim lasku 2 413x550 Co kryje las obok Stolca?

Wersji narodowości ofiar jest kilka, ale tak naprawdę brakuje porządnego źródła. Niemniej jednak z jedną z nich jest, że byli to żołnierze niemieccy. Tej wersji towarzyszy nieprawdopodobna historia, jakoby nieopodal grobów znajdowała się pokopalniana sztolnia (pewnie i łącząca się ze Skałkami Stoleckimi), w której ukryto tajemnicze skarby.
Ofiarami leżącymi w grobie mieliby być świadkowie, pracownicy zakopywania, zabezpieczania tej sztolni z depozytem.
Historia ta ma podstawową wadę, skoro już chciano ukryć miejsce tajemniczej sztolni pełnej skarbów, to czemu zostawiono martwych żołnierzy? Przecież wiadomo, że pojawią się pytania skąd, po co i dlaczego…

Groby w stoleckim lasku 3 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Drugą wersją, którą usłyszałam, to że w mogiłach leżą szczątki uciekinierów z Oflagu w Srebrnej Górze, zatem polskich oficerów. O wielkiej ucieczce z Oflag VIII B Silberberg można przeczytać interesujący artykuł na stronie Focus Historia, niemniej jednak nie ma informacji, by złapani uciekinierzy zostali zabici w lasku.

Groby w stoleckim lasku 1 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Prawda może być prozaiczna, trwała wojna, ofiarami mogli być prześladowani wówczas Żydzi lub zwykła ludność cywilna. Tego się prawdopodobnie nie dowiemy, a może się mylę? Może posiadacie jakieś informacje na temat szczątków złożonych w tych mogiłach?
A może znacie podobne miejsca w Waszej okolicy?
Piszcie w komentarzach.

Groby w lasku stoleckim na mapie: