Co kryje las obok Stolca?

Idąc przez las można odkryć wiele ciekawostek. Przyjaciel chodzi po lesie z wykrywaczem i znajduje różne cuda i skarby, zajrzyjcie na blog Wojtka OKIego. Ja nie mam takiego szczęścia i wykrywacza jak Wojtek i moim odkryciem leśnym było swoiste miejsce pamięci. Groby w lesie. No dobra, sama ich nie odkryłam, bo kto łazi po niewielkich laskach między polami, a drogą? O grobach dowiedziałam się od byłego harcerze, którego zastęp sprawował opiekę nad mogiłami.

Groby w stoleckim lasku 4 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Groby w lasku obok Stolca pobudzają fantazję, gdyż kryją niejedną tajemnicę. A największą jest kto w nich jest pochowany. Przy 5 grobach znajduje się kamień pamiątkowy, na którym widnieje napis „Ofiarom II WŚ”.

Groby w stoleckim lasku 2 413x550 Co kryje las obok Stolca?

Wersji narodowości ofiar jest kilka, ale tak naprawdę brakuje porządnego źródła. Niemniej jednak z jedną z nich jest, że byli to żołnierze niemieccy. Tej wersji towarzyszy nieprawdopodobna historia, jakoby nieopodal grobów znajdowała się pokopalniana sztolnia (pewnie i łącząca się ze Skałkami Stoleckimi), w której ukryto tajemnicze skarby.
Ofiarami leżącymi w grobie mieliby być świadkowie, pracownicy zakopywania, zabezpieczania tej sztolni z depozytem.
Historia ta ma podstawową wadę, skoro już chciano ukryć miejsce tajemniczej sztolni pełnej skarbów, to czemu zostawiono martwych żołnierzy? Przecież wiadomo, że pojawią się pytania skąd, po co i dlaczego…

Groby w stoleckim lasku 3 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Drugą wersją, którą usłyszałam, to że w mogiłach leżą szczątki uciekinierów z Oflagu w Srebrnej Górze, zatem polskich oficerów. O wielkiej ucieczce z Oflag VIII B Silberberg można przeczytać interesujący artykuł na stronie Focus Historia, niemniej jednak nie ma informacji, by złapani uciekinierzy zostali zabici w lasku.

Groby w stoleckim lasku 1 550x413 Co kryje las obok Stolca?

Prawda może być prozaiczna, trwała wojna, ofiarami mogli być prześladowani wówczas Żydzi lub zwykła ludność cywilna. Tego się prawdopodobnie nie dowiemy, a może się mylę? Może posiadacie jakieś informacje na temat szczątków złożonych w tych mogiłach?
A może znacie podobne miejsca w Waszej okolicy?
Piszcie w komentarzach.

Groby w lasku stoleckim na mapie:

Loading map...

loading Co kryje las obok Stolca?

14 thoughts on “Co kryje las obok Stolca?

 1. Czas zaciera wiele śladów. Jeśli do tej pory nie znalazły się osoby, które znają i pamiętają historię miejsca z każdym miesiącem i rokiem zbiorowa pamięć będzie wygasać.

 2. Szkoda, że nic więcej nie wiadomo.. Najsmutniejsze jest to, że wszystko jest w takim miejscu, gdzie mało kto tam jednak dotrze, a co dopiero zajmie się tym miejsce, żeby nie zniknęło.. 🙁

 3. Witam
  Polecam wybrać się do miejscowości Chwalisław (województwo dolnośląskie niedaleko miejscowości Złoty Stok)) stamtąd lasem można dojść na górę o nazwie Ptasznik a na niej dosyć nietypowe jak na te góry ,,rumowisko skalne” a na samym szczycie welki głaz z wyrytą swastyką. Gdybym dysponował jakimś sprzętem przeczesałbym to miejsce bo oczywiście wyobraźnia człowieka nie zna granic dla mnie to jest na tyle nietypowe że podejrzewam celowość zwiezienia tych kamieni aby zamaskować ,, to coś”. W razie czego śmiało proszę pisać na e-mail (do wiadomości DP)
  pozdrawiam
  Przemek

 4. Ja też to robiłem . Najlepsze wagary ze szkoły podst. nr. 3 w Ząbkowicach, były na Skałkach Stoleckich.. Podziemne jeziorko. Historia o zatopionych stalowych drzwiach i niemieckich skarbach. Temat grobu,to też dosyć ciekawa historia. Nam opowiadała taka starsza Niemka, mieszkająca w Ząbkowicach, że tam rozstrzelano pięciu dezerterów z Wermachtu. Zresztą co ciekawe 300 m od grobu są trzy sztolnie. W dwóch na końcu są zawały, trzecia ma około 15 metrów. Od stadionu w Ząbkowicach to około 1,5km. Takie historie 🙂

 5. pamiętam po wojnie, jak przeszukiwano tą sztolnie przez specjalna ekipe na pontonie. Byłem swiadkiem tych wydarzeń, sami zreszta próbowaliśmy zobaczyć co się w niej kryje. Pamiętam, że była jakaś brama, której nie mozna było otworzyc przez wodę. Pózniej dowiedziałem sie, że nic tam nie znaleziono, poza jakims złomem

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.