Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Dziś poruszymy trudny temat, mianowicie zastanowimy się nad miejscami pamięci takimi jak Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 8 550x413 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Niemal w samym centrum tego jakże uroczego miasteczka znajduje się niewielki skwerek pośród starych kamienic, na którym znajduje się 73 mogiły żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w okolicach w 1945 roku. Taka też data widnieje na tablicy znajdującej się na mieszczącym się w samym środku nekropolii obelisku.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 1 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Co ciekawe, do niedawna obelisk posiadał na zwieńczeniu gwiazdę, która została jednak zastąpiona przez prawosławny krzyż.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 4 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Z tych 73 osób zidentyfikowano zaledwie 21 osób, reszta pozostaje bezimienna. Na marginesie, można znaleźć informacje, że wśród bezimiennych są również tzw. żołnierze wyklęci, którzy zginęli znacznie później niż wskazuje na to powyższa wyzwoleńcza data. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 2 550x413 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Dlaczego uważam, że temat jest trudny? Gdy tylko zamierzam pisać o miejscach, jakby nie patrzyć będących przypomnieniem dość niechlubnej historii tych ziem, podczas konsultacji z osobami, które jakiś tam wpływ na Dolnośląski Podróżnik mają, spotykam się z falą oburzenia. „Zmień temat” to jedno z haseł z jakim muszę się zmierzyć.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 5 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Ponadto oburzający wydaje się fakt, że zwykła nekropolia, która nie jest wpisana w rejestr zabytków doczekała się renowacji, a znajdujący się nieopodal zabytkowy cmentarz komunalny jest w opłakanym stanie i z roku na rok niszczeje.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 3 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Nie mi jednak oceniać karty historii. Dla przypomnienia podobny obelisk jak na Ząbkowickim Cmentarzu opisywałam już wcześniej: Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 6 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Jakie jest Wasze zdanie na temat takich miejsc? Powinny istnieć, czy zostać zaorane?

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich Ząbkowice Śląskie 7 413x550 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich na mapie:

Loading map...

loading Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

9 thoughts on “Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ząbkowicach Śląskich

 1. To, że obok zadbanego cmentarza radzieckiego jest zaniedbany polski nie ma się co dziwić. Rosja posiada w lokalnych władzach bardzo silne lobby, Ukraina z resztą też. Widzę tutaj chichot historii, jeśli to prawda, że obok żołnierzy radzieckich leżą żołnierze podziemia niepodległościowego. Mnie najbardziej denerwuje to, że w wielu takich miejscach są informacje o tym, jakoby Rosjanie walczący z Niemcami na ziemiach polskich byli jakimiś wyzwolicielami…

 2. Jak to zaorane ? Do mogiły każdy ma prawo. Przecież gdyby Rosjanie tu nie przyszli, to nas już by nie było. Nie wierzę by Amerykanie nas wyzwolili. Kominy Oświęcimia dymiły by jeszcze długimi latami. A tu spoczywają prawdopodobnie prości żołnierze których przegoniono spod Uralu do Berlina.

   1. Z zaorywaniem niemieckich cmentarzy, to tak samo jak z zaorywaniem cmentarzy żydowskich. Nie chcieliśmy pamiętać o tych co żyli tu wcześniej. Potomkowie i jednych i drugich odeszli i zdawało się, że nigdy nie powrócą by czcić pamięć swoich przodków.
    Z cmentarzami radzieckimi jest inaczej, bo to są cmentarze wojenne, cmentarze żołnierzy, którzy idąc na Berlin oddali to co mieli najcenniejszego – życie, w tym przypadkowym, nieszczęsnym miejscu.

    1. A mi się wydaje, że chodziło raczej o hańbę z tym oraniem. Dlaczego? Bo w wielu miejscach dawne nagrobki do dziś leżą pod płotem.
     A w tradycji polskiej pod płotem chowa się przestępców.

     1. Ja to „oranie” potraktowałem jako przenośnię likwidacji. A z płotem – niekoniecznie przestępcy, łotry czy samobójcy i nieochrzczeni. Przy płocie, u mnie w Bielawie, to miejsca VIPowskie rzekłbym. Piękne poniemieckie grobowce rodzinne, w większości adaptowane przez Polaków. Zwykle jedno miejsce było wyznaczone dla tych gorszych, ale czy to się jeszcze stosuje, nie wiem, ale chyba nie.

     2. Zacznij czytać ze zrozumieniem i odróżnij tradycję polską od niemieckiej.

      Generalnie nie stosuje się obecnie tego, choć w świadomości wielu osób, zwłaszcza starszych to pozostało

 3. Zastanówcie się, czy chcielibyście by Wasze dziecko, które z jakichkolwiek przyczyn poległo na wojnie, miało nagrobek. Czy może powinno być „zaorane”? Ponadto każde niszczenie cmentarzy to fałszowanie historii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.