Cmentarz w Świętoszowie

Dziś jest szczególny dzień, Dzień Zaduszny, więc i nastrój mam, by pokazać jedno z miejsc pamięci, które jest dla mnie szczególne. Jeden ze znikających cmentarzy, cmentarz w Świętoszowie.

Cmentarz w Świętoszowie 1 Cmentarz w Świętoszowie

Rok 2008 był burzliwym rokiem w moim równie burzliwym życiu i stało się w czerwcu owego roku tak, że przywędrowałam do małej wsi pomiędzy poligonami na skraju Województwa Dolnośląskiego – do Świętoszowa. Tam przyszło mi spędzić fajnie czas z cudownymi ludźmi, których poznałam. Między innymi Karolinę, która pokazała mi ciekawy cmentarz. Rzeczywiście był nietypowy, gdyż był to cmentarz radziecki, na którym chowano mieszkańców Świętoszowa. A że historia Świętoszowa była troszku burzliwsza niż moje życie (do 1992 roku stacjonowały tam Wojska Radzieckie), zatem musiał istnieć nieodłączny element ludzkiego życia – śmierć, a co za nią idzie godny pochówek.

Cmentarz w Świętoszowie 3 Cmentarz w Świętoszowie

Ale cmentarz w Świętoszowie dużo wcześniej związany był z Żołnierzami Rosyjskimi, już w 1916 roku stanął tu pomnik dwugłowego orła carskiego projektu  Wasilja Piskunowa Babugina ze Smoleńska.

W burzliwym 2008 roku cmentarz był piękny. Zupełnie odmienne dla kultury polskiego katolicyzmu nagrobki, w błękitnym kolorze. W świetle zachodzącego słońca miejsce miało niesamowity klimat, zapaliłam świeczkę i złożyłam kwiaty.

Cmentarz w Świętoszowie 50 Cmentarz w Świętoszowie

Ponownie na cmentarz wróciłam w równie burzliwym dla mnie 2013 roku, dokładnie 5 lat po pierwszej wizycie. Stało się to podczas podróży sentymentalnej. Zdziwienie moje nie miało granic, gdy pole cmentarza wyglądało tak:

Cmentarz w Świętoszowie 18 Cmentarz w Świętoszowie

Różni się znacznie od tego ze zdjęcia kilka pięter wyżej, prawda?
Prawiąc za Gazetą Lubuską, stało się tak, że szczątki pochowanych tu osób w latach 1945 – 1992 ekshumowano i złożono do zbiorowej mogiły. Otwarcie nowego cmentarza odbyło się z wielką pompą, w którym brało udział wiele dolnośląskich szych. Jednak, jakaś część historii tego regionu zgasła.

Kto mnie zna, wie że mam jasno określone poglądy lecz dziś, w obliczu tego święta zadumy, pragnę być pomiędzy podziałami. Nie ważna jest dziś dla mnie narodowość, dziś należy się pamięć i szacunek.

Cmentarz w Świętoszowie 17 Cmentarz w Świętoszowie

Tego co tam się stało, nie rozumiem.

Cmentarz w Świętoszowie na mapie:

Loading map...

loading Cmentarz w Świętoszowie

 Resztki przedwojennych niemieckich nagrobków – lapidarium:

Śpieszmy się szanować historyczne cmentarze, tak szybko znikają… Nie bądź obojętny. Zapal znicz na znikających nekropoliach. Więcej informacji na Facebooku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.