Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Dziś są Zaduszki, czas w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę, odwiedzać mogiły bliskich i oddać się modlitwie/medytacji w ich intencji. Dzień niesłusznie mylony z wczorajszym Świętem Wszystkich Świętych. To właśnie 2. listopada odbywały się Dziady, tak barwnie opisane przez Adama Mickiewicza.

Dziś mimo, że są Zaduszki, jest normalny pracujący dzień, ja dopiero dobrze po 14-tej znalazłam chwilę czasu by się zatrzymać na chwilę i napisać kilka słów dla Was.

A refleksja jest prosta. Dużo mówi się o tajemnicach Gór Sowich, odwiedza się tłumnie wiele podziemnych atrakcji, a tak mało się mówi o ofiarach, które te Góry pochłonęły. Tak mało o osobach, które wyryło te intrygujące podziemia mówi się podczas zwiedzania sztolni – wyjątkiem są tu nieopisane jeszcze na Dolnośląskim Podróżniku sztolnie w Walimiu, ale o nich wkrótce. Zatem dziś opowiem Wam krótko o jednym z miejsc, gdzie pochowani są ofiary projektu Riese – opiszę krótko Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 4 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Na starym cmentarzu w Walimiu znajduje się kwatera Ofiar Terroru Faszystowskiego, zajmująca niewielki obszar. Tutaj w 12 zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki ponoć kilkudziesięciu tysięcy robotników przymusowych z Polski oraz innych części Europy i jeńców wojennych, wykorzystywanych w budowie kompleksów Riese.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 5 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Na samym dole mogił widnieje pamiątkowa tablica.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 3 550x413 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Czasem drażni mnie bezrefleksyjne podejście do tematu Riese, z zupełnym brakiem pamięci o ofiarach, które swoje życie zakończyły właśnie tutaj. Często dotknięcie tematu Riese kończy się tak zwaną gorączką Riese, która objawia się za bezmyślną pogonią nie wiadomo za czym.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 1 550x413 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Dziś, w tym szczególnym Dniu Zadusznym proszę zapalmy świeczkę. Pomyślmy… Pomódlmy się…

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 2 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

W roku 2008 kwatera była remontowana: http://bip.walim.pl/?a=1097

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim na mapie:

 

Loading map...

loading Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

6 thoughts on “Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

 1. Miejsca związane z Riese są niesamowite, ale faktycznie nie powinniśmy zapominać o tych, którzy tam zginęli. Szczególnie też o tych, który być może są jeszcze gdzieś w środku, zakopani w niezbadanych dotychczas sztolniach i korytarzach…

 2. Pamiętam ten cmentarz i jeszcze kilka innych w Walimiu jak wyglądały w latach 50-tych XX w.Groby zamordowanych to były wały ziemi porośnięte trawą.Ilu jest w nich pogrzebanych więźniów dokładnie nie wiadomo.
  Ze szkoły zawsze wracałem do domu obok tego cmentarza,po drodze było walimskie boisko sportowe,gdzie zawsze pogrywaliśmy w nogę.Boisko jest zaraz nad cmentarzem.Któregoś dnia przechodząc z kolegą obok cmentarza(1958 r)trafiliśmy na moment kiedy likwidowano groby i grobowce niemieckie.
  Nagrobki załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono gdzieś pod Wrocław.
  Zbigniew Dawidowicz umieścił z tej”akcji”fotografie w Internecie,ale nie mogę znaleźć już tej strony.Pomylił datę likwidacji cmentarza 1954 r.(?)
  Przed likwidacją wszystkie grobowce były już splądrowane.
  Na samej górze stał piękny grobowiec z małą kryptą.Stała w niej jedna duża trumna i dwie małe.Rosły piękne różaneczniki i iglaki,które w latach 60-tych wykopano i posadzono koło Domu Kultury w Walimiu-wszystkie uschły.
  Muszę się tu przyznać,że jeden przy okazji-najmniejszy,zwędziłem i do dzisiaj rośnie i pięknie kwitnie w moim ogrodzie:)
  Może nie czytałaś:
  zbigniewdawidowicz.republika.pl/ksiestwo1.html
  W okolicy Wałbrzych także produkowano:
  http://www.ausairpower.net/APA-USAF-SynFuels.html

  http://www.youtube.com/watch?v=RJWBhvW4M9c
  Pozdrawiam:)

 3. Rzeczywiście wszędzie uderzają w nas hasła „złoty pociąg”, „podziemne miasto” itp. Nikt nie wspomina o ludziach, bez których nie było by tego miejsca. Warto czasem pomyśleć patrząc na jakieś niesamowite miejsce, że przecież ktoś (przymusowo lub nie) musiał je stworzyć najczęściej niewyobrażalnie ciężką i wyniszczającą pracą…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.