Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Dziś są Zaduszki, czas w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę, odwiedzać mogiły bliskich i oddać się modlitwie/medytacji w ich intencji. Dzień niesłusznie mylony z wczorajszym Świętem Wszystkich Świętych. To właśnie 2. listopada odbywały się Dziady, tak barwnie opisane przez Adama Mickiewicza.

Dziś mimo, że są Zaduszki, jest normalny pracujący dzień, ja dopiero dobrze po 14-tej znalazłam chwilę czasu by się zatrzymać na chwilę i napisać kilka słów dla Was.

A refleksja jest prosta. Dużo mówi się o tajemnicach Gór Sowich, odwiedza się tłumnie wiele podziemnych atrakcji, a tak mało się mówi o ofiarach, które te Góry pochłonęły. Tak mało o osobach, które wyryło te intrygujące podziemia mówi się podczas zwiedzania sztolni – wyjątkiem są tu nieopisane jeszcze na Dolnośląskim Podróżniku sztolnie w Walimiu, ale o nich wkrótce. Zatem dziś opowiem Wam krótko o jednym z miejsc, gdzie pochowani są ofiary projektu Riese – opiszę krótko Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 4 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Na starym cmentarzu w Walimiu znajduje się kwatera Ofiar Terroru Faszystowskiego, zajmująca niewielki obszar. Tutaj w 12 zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki ponoć kilkudziesięciu tysięcy robotników przymusowych z Polski oraz innych części Europy i jeńców wojennych, wykorzystywanych w budowie kompleksów Riese.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 5 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Na samym dole mogił widnieje pamiątkowa tablica.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 3 550x413 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Czasem drażni mnie bezrefleksyjne podejście do tematu Riese, z zupełnym brakiem pamięci o ofiarach, które swoje życie zakończyły właśnie tutaj. Często dotknięcie tematu Riese kończy się tak zwaną gorączką Riese, która objawia się za bezmyślną pogonią nie wiadomo za czym.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 1 550x413 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

Dziś, w tym szczególnym Dniu Zadusznym proszę zapalmy świeczkę. Pomyślmy… Pomódlmy się…

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim 2 413x550 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim

W roku 2008 kwatera była remontowana: http://bip.walim.pl/?a=1097

Cmentarz Ofiar Faszyzmu Walim na mapie: