Chaczkar – pomnik pamięci Ormian

Dziś jest dość niezbyt miła rocznica. Setna rocznica rozpoczęcia eksterminacji Ormian. To drugie po Holokauście największe ludobójstwo na Świecie w czasach nowożytnych. Dziś mówią o tym media bardzo głośno, za sprawą Bundestagu, który oficjalnie przyznał się do niemieckiej współodpowiedzialności za tę rzeź.
Bardzo ciekawa publikacja z wypowiedziami niemieckich polityków pojawiła się na stronie W Polityce (kliknijcie w nazwę).
Kim są Ormianie możecie się dowiedzieć ze strony wikipedii poświęconej Ormianom:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ormianie

chaczkar pomnik pamięci Ormian 5 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian
Miejsce na którym znajduje się chaczkar widziane z parkingu Galerii Dominikańskiej

Dziś postanowiłam zatem po raz pierwszy świadomie oddać cześć pamięci zamordowanym i zapalić znicz. Idealnym miejscem wydaje mi się chaczkar – pomnik pamięci Ormian stojący we Wrocławiu tuż przy Galerii Dominikańskiej. Nie wiem, czy jest inne miejsce pamięci tego narodu.

chaczkar pomnik pamięci Ormian 1 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian
Chaczkar – pomnik pamięci Ormian

Chaczkar to tradycyjna kamienna płyta bogato zdobiona upamiętniająca ważne wydarzenia. Zawsze na niej pojawia się ormiański krzyż. Chaczkary stawiane są w murach świątyń, rozstajach dróg czy przy wejściach do grobowców. Ten wrocławski stoi właśnie na skrzyżowaniu, tuż przy wyjeździe z parkingu galerii. Często tak własnie jest, że przejeżdżamy wielokrotnie obok czegoś, a nie wiemy czego.

chaczkar pomnik pamięci Ormian 4 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian

Wrocławski chaczkar odsłonięto 21. września 2012 roku, podczas II Dni Ormiańskich. Można obejrzeć wyjątkową galerię z tego wydarzenia. Poza ludobójstwem pomnik upamiętnia także Ormian żyjących w Polce i na Kresach w XX wieku.

Zobaczcie, gdzie wrocławski chaczkar znajduje się na mapie:

Loading map...

loading Chaczkar   pomnik pamięci Ormian

Ogłoszenia parafialne:
Dlaczego mnie tak długo nie było? Po pierwsze chorowało mi się 🙁 Po drugie dokonała się mała fuzja, Dolnośląski Podróżnik trafił pod skrzydła Stowarzyszenia Poszukiwań Historycznych i Terenowych, żeby było jeszcze lepiej, co wkrótce zacznie być bardziej widoczne 🙂

3 thoughts on “Chaczkar – pomnik pamięci Ormian

  1. Przechodziłem tam wiele razy i nie zauważyłem tego. Muszę to koniecznie zobaczyć. Dobrze, że są takie miejsca i trzeba o nich pamiętać

  2. Też kilka razy przechodziłam tamtędy i nigdy nie zwróciłam na niego uwagi. 🙂 Ale teraz poszukam. Dziękuję!
    Idę pobuszować po Twoim blogu, ciekawe ile fajnych miejsc jeszcze znajdę do odkrycia?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.