Chaczkar – pomnik pamięci Ormian

Dziś jest dość niezbyt miła rocznica. Setna rocznica rozpoczęcia eksterminacji Ormian. To drugie po Holokauście największe ludobójstwo na Świecie w czasach nowożytnych. Dziś mówią o tym media bardzo głośno, za sprawą Bundestagu, który oficjalnie przyznał się do niemieckiej współodpowiedzialności za tę rzeź.
Bardzo ciekawa publikacja z wypowiedziami niemieckich polityków pojawiła się na stronie W Polityce (kliknijcie w nazwę).
Kim są Ormianie możecie się dowiedzieć ze strony wikipedii poświęconej Ormianom:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ormianie

chaczkar pomnik pamięci Ormian 5 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian
Miejsce na którym znajduje się chaczkar widziane z parkingu Galerii Dominikańskiej

Dziś postanowiłam zatem po raz pierwszy świadomie oddać cześć pamięci zamordowanym i zapalić znicz. Idealnym miejscem wydaje mi się chaczkar – pomnik pamięci Ormian stojący we Wrocławiu tuż przy Galerii Dominikańskiej. Nie wiem, czy jest inne miejsce pamięci tego narodu.

chaczkar pomnik pamięci Ormian 1 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian
Chaczkar – pomnik pamięci Ormian

Chaczkar to tradycyjna kamienna płyta bogato zdobiona upamiętniająca ważne wydarzenia. Zawsze na niej pojawia się ormiański krzyż. Chaczkary stawiane są w murach świątyń, rozstajach dróg czy przy wejściach do grobowców. Ten wrocławski stoi właśnie na skrzyżowaniu, tuż przy wyjeździe z parkingu galerii. Często tak własnie jest, że przejeżdżamy wielokrotnie obok czegoś, a nie wiemy czego.

chaczkar pomnik pamięci Ormian 4 Chaczkar   pomnik pamięci Ormian

Wrocławski chaczkar odsłonięto 21. września 2012 roku, podczas II Dni Ormiańskich. Można obejrzeć wyjątkową galerię z tego wydarzenia. Poza ludobójstwem pomnik upamiętnia także Ormian żyjących w Polce i na Kresach w XX wieku.

Zobaczcie, gdzie wrocławski chaczkar znajduje się na mapie: