Baszta Bracka Lubań

Baszta Bracka w Lubaniu jest jedyną pozostałą budowlą bramną w mieście. Ponieważ Dolnośląski Podróżnik bardzo lubi wszelkie fortyfikacje miejskie, to razem z Panem Piotrem, oraz Andrzejem podczas naszego intensywnego czerwcowego weekendu, podczas którego zwiedziliśmy między innymi Kolorowe Jeziorka i Podziemia Arado.
Baszta znajduje się tuż obok schronu, w którym mieści się wystawa „Schron” fotografii z wojennego Lubania.

Baszta Bracka Lubań 1 Baszta Bracka Lubań

Baszta Bracka była niegdyś ważną dla miasta fortyfikacją wzniesioną w drugim dziesięcioleciu XIV wieku. Była jedną z największych wież, gdyż mierzyła ponad 45 metrów wysokości, została zbudowana z okolicznych bazaltów, a w jej wnętrzu mieściło się więzienie miejskie, skład broni, oraz wartownia. Swoją nazwę zaś baszta zawdzięcza faktowi, że pełniła funkcję obronną nie tylko miasta, ale i pobliskiego klasztoru braci franciszkanów. Poza funkcją obronną pełniła także funkcję obserwacyjną, ze względu na unikalną wysokość. Grubość murów kondygnacji do piątego piętra wynosi 3 metry, natomiast 3 pozostałe piętra mają po 2,5 metra grubości. Na piątym piętrze zrobiono wykusz klozetowy, widoczny do dziś.

Baszta Bracka Lubań 13 Baszta Bracka Lubań

W przestrzeni wieków wielokrotnie Lubań był oblężony i wówczas ważną rolę obronną odgrywała właśnie Baszta Bracka i to w okół niej rozgrywały się ważniejsze walki o miasto.
Pierwszą wala o Basztę Bracką rozegrały się podczas wojen husyckich, następnie podczas wojny trzydziestoletniej, wówczas dwukrotnie wojska szwedzkie próbowały basztę zburzyć, co zakończyło się fiaskiem.

Obecnie w baszcie mieści się Punkt Informacji Turystycznej, Lubańskie Centrum Historyczne, Łużyckie Centrum Rozwoju i Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc.

Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe w poniedziałki i niedziele o ustalonych godzinach.

Baszta Bracka Lubań 10 Baszta Bracka Lubań

Po zwiedzeniu baszty pospacerowaliśmy w tym deszczu chwile po mieście, wiec oto kadry wieży z prawie wszystkich stron 😉

Widoki z baszty

Ja od siebie dodam moje ulubione kadry, widoki przez okno.

Na górze spotkałam także mieszkańca baszty.

Baszta Bracka Lubań 3 Baszta Bracka Lubań

Baszta Bracka Lubań na mapie:

Loading map...

loading Baszta Bracka Lubań

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.