Neapol

Szczególnie polecamy południową część Półwyspu Apenińskiego. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę top 5 atrakcji na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch.

Wezuwiusz

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch. To wybuch tego wulkanu, położonego nad Zatoką Neapolitańską, w 79 roku sprawił, że trzy miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie, zostały doszczętnie zniszczone oraz pokryte pyłem wulkanicznym.

Dziś możemy się wybrać na pieszą wycieczkę, na szczyt uśpionego wulkanu, żeby podziwiać stamtąd piękne widoki na zatokę i Neapol oraz zobaczyć, jak wygląda wnętrze krateru Wezuwiusza.

Do pewnej wysokości wzniesienia dojedziemy autem, które następnie musimy zostawić na tamtejszym parkingu, skąd do kas biletowych prowadzi asfaltowa droga. Możemy iść wzdłuż niej lub wykupić przejazd busem, który podwiezie nas pod sam punkt sprzedaży biletów. To tam zaczyna się właściwa wędrówka, a droga na szczyt jest dość stroma, kręta, pokryta kamieniami i pumeksem. Dla niewprawionych piechurów może okazać się trudna do pokonania. Polecamy zaopatrzyć się w dobre buty z twardą podeszwą. Przejście w sandałach czy klapkach będzie bardzo męczące i bolesne. Na wysokości 1167 m n.p.m. można zakupić pamiątki, zjeść coś i ugasić pragnienie. Ceny są jednak dość wysokie, więc radzimy zaopatrzyć się we własny prowiant i zapas wody. Na górze można spacerować wzdłuż linii krateru lub przysiąść na jednej z licznych ławek, podziwiając widoki. Cena za bilet wstępu do Parku Narodowego wynosi 10 Euro od osoby dorosłej oraz 8 Euro po okazaniu legitymacji uczniowskiej/studenckiej. Dla dzieci do 120 centymetrów wzrostu wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Pompeje

Na liście obok Wezuwiusza nie mogło zabraknąć Pompei. To starożytne miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch w regionie dzisiejszej Kampanii. Jedno z trzech zniszczonych w czasach Cesarstwa Rzymskiego w 79 roku przez erupcję oddalonego o około 8 kilometrów wulkanu. Przez opad pyłu wulkanicznego, zostało momentalnie zakonserwowane. Dzięki temu, możemy dziś zwiedzać odkopane ruiny dawnej metropolii.

Oprócz bardzo dobrze zachowanych budynków, dróg oraz amfiteatrów, na ścianach i podłogach domów możemy podziwiać mozaiki, freski i rzeźbienia. Zaskakujące są też rozwiązania techniczne. Przejścia dla pieszych, kanalizacja, bieżąca woda, kantyny, termy, to tylko kilka z innowacji wykorzystywanych w tamtejszej cywilizacji. W dodatku w wielkich magazynach gromadzone są stale odkopywane znaleziska archeologiczne tj. dzbany, misy oraz inne przedmioty używane w tamtych czasach. Najciekawszymi eksponatami są odlewy ciał ludzi, którzy zastygli w przeróżnych pozycjach.

Mnogość odkryć archeologicznych z Pompejów jest wystawiana również w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Neapol

Ta stolica regionu Kampania jest miastem kontrastów. Z jednej strony monumentalne budynki, znakomite jedzenie oraz ciekawe zabytki, a z drugiej częste kradzieże, brud i śmieci na ulicach. Metropolia jest jednak warta zwiedzenia i zagłębienia się w wąskie uliczki. Zobaczymy tam typowo filmowe ujęcia prania rozwieszonego na sznurkach, ciągnących się od jednego do drugiego okna.

Duże wrażenie na zwiedzających z pewnością zrobi Cattedrale di Santa Maria Assunta, której tylne wejście jest ukryte wśród budynków mieszkalnych. Kontrast ten w niesamowity sposób potęguje nasz zachwyt po przekroczeniu jej progu. Na sklepieniach zobaczymy niesamowite malowidła, a bogate zdobienia z pewnością sprawią, że przepych nas przytłoczy.

W czasie wizyty w Neapolu warto też wybrać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego, by zobaczyć artefakty z czasów greckich, rzymskich oraz renesansowych, a w szczególności zabytki z pobliskich Pompejów, Stabii i Herkulanum. Muzeum to uchodzi za jedno z najważniejszych archeologicznych zbiorów na świecie i stanowiło niezwykłą atrakcję na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch.

Neapol ma do zaoferowania masę atrakcji turystycznych w tym: średniowieczne zamki, pałace, kościoły i muzea. Podczas zwiedzania miasta warto również zatrzymać się w jednej z lokalnych restauracji, by skosztować tradycyjnej włoskiej pizzy neapolitańskiej.

Tropea

To wyjątkowe miasto swoją popularność zawdzięcza malowniczemu usytuowaniu. Znajduje się na klifie, nad brzegiem Morza Tyrreńskiego o lazurowym odcieniu. Budynki zdają się zlewać w jedność ze skałą. Idealnym punktem widokowym na pocztówkowe wybrzeże jest dach kościoła Santa Maria Dell’Isola lub ogród z śródziemnomorską roślinnością za świątynią. Co ciekawe, kościół, o którym mowa, w nazwie wyraźnie wskazuje, że znajduje się na wyspie. Jest to jednak nie do końca prawda! Świątynia ta umieszczona jest na szczycie wzgórza lekko wysuniętego w głąb wody, ale połączonego z lądem.

W mieście znajduje się również Cattedrale di Maria Santissima di Romania, przy wejściu której możemy zobaczyć dwie bomby lotnicze z II Wojny Światowej. To, że nie wybuchły uznano za cud i boską interwencję. Oprócz tego polecamy odpoczynek na jednej z wielu pięknych plaż, które stanowią niewątpliwą atrakcję na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch i zażycie kąpieli w czystej, turkusowej wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here