Arboretum w Wojsławicach

Wczoraj zostałam podstępem namówiona przez siostrę do odwiedzin w Arboretum w Wojsławicach. Stwierdziła, że mało na Dolnośląskim Podróżniku o przyrodzie, a wciąż ruiny. Ponad to wczoraj w Arboretum był dzień otwarty:

Arboretum 25 1024x512 Arboretum w Wojsławicach
Informacja o dniu otwartym, z roku na rok ta sama plansza, zmienia się tylko numerek 😉

Więc dnia otwartego w Arboretum nie polecam. Tłumy ludzi i jeszcze raz tłumy ludzi psujące klimat tego miejsca, gdyż w ogrodach chce się raczej odpocząć.

Arboretum w Wojsławicach, to ogród dendrologiczny z bogatą historią sięgającą 1559 roku, gdy posiadłość znajdującą się w Wojsławicach nabywa książę brzeski Jerzy II i nadaje jej rangę domeny książęcej; z miejscowego kamienia wznosi dwór i zabudowania folwarczne, zakłada dwa duże ogrody i sady. To na ich miejscu znajduje się dzisiejsze Arboretum, które w 1988 roku zostało wpisane na listę zabytków.

Więcej na temat historii można przeczytać na oficjalnej stronie:
http://arboretumwojslawice.pl/

Poza atrakcjami w postaci pięknych drzew, czy cudnie kwitnących rododendronów, Arboretum stanowi niesamowity punkt widokowy na Przedgórze Sudeckie. W oddali majaczą gdzieniegdzie Góry Sowie, a ładnie widać Ślężę .

Gdyby zwiedzać z przewodnikiem (niby reklama głosi, że wczoraj było zwiedzanie z przewodnikiem, niestety jedyny przewodnik jaki widziałam u niektórych ludzi, to papierowy folder) , można byłoby wyciągnąć ciekawe informacje. Niestety w tym tłumie uważam to za niewykonalne. Ale spacer i tak jest uroczy, pomiędzy stawikami, alejkami, drzewami, po pagórkach. Coś ślicznego.

W Arboretum znajdują się typowe zabudowania gospodarcze i inscenizacje np. kuźni. Można też poznać budowę cepa. Znajduje się tu także kapliczka.

Dzieciom się podobał najbardziej kasztan:

Arboretum 29 767x1024 Arboretum w Wojsławicach
Kasztan

A nas dorosłych przyroda:

Arboretum w Wojsławicach na mapie:

Loading map...

loading Arboretum w Wojsławicach

One thought on “Arboretum w Wojsławicach

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.