najpiękniejsze polskie miejsca

Polska to piękny kraj, w którym nie brakuje pięknych miejsc! Można tu podziwiać gęste jodłowe lasy, urocze drewniane miasteczka, ruchome wydmy nad brzegiem morza oraz wiele innych atrakcji. Poznaj listę 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Polsce.

Tatrzański Park Narodowy

Na południu Polski znajdują się jedne z najpiękniejszych gór – Tatry. Turyści chętnie wybierają się na spacer licznymi szlakami. Jednym z najłatwiejszych jest droga do Morskiego Oka – majestatycznego jeziora ukrytego wśród górskich szczytów. Warto wspomnieć, że Tatry znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Puszcza Białowieska

Zlokalizowana na północnym-wschodzie kraju puszcza uznawana jest za jeden z ostatnich dziewiczych lasów w Europie. Obszar zajmujący powierzchnię 3000 kilometrów kwadratowych, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż niekończących się szlaków wędrownych można podziwiać kolosalne dęby, a przy odrobinie szczęścia natkniemy się na stada wolno żyjących żubrów.

Malbork

Miasto to zlokalizowane jest pomiędzy Jeziorami Elbląskimi a Mazurami. To właśnie tam można podziwiać jeden z najbardziej fascynujących zabytków średniowiecza. Dla wielu wielbicieli architektury i historii jest to najciekawsze miejsce w całej Polsce. Najpiękniejszy widok na Zamek Krzyżacki rozciąga się z przeciwległego brzegu rzeki Nogat. Można z niego podziwiać w całej okazałości baszty z czerwonej cegły górujące nad zamkiem.

Stare Miasto w Krakowie

Kiedyś stolica kraju oraz siedziba królów! Krakowska starówka zachwyca turystów bogactwem gotyckich kościołów, barokowych fasad, brukowanych uliczek i pałaców, które wyglądają jak z pocztówek. Najważniejszym obszarem Starego Miasta jest Rynek, który tętni życiem. Wokół niego rozciąga się zielony pas Plant obejmujący zabytkową bramę, Barbakan i majestatyczne Wzgórze Wawelskie.

Karkonoski Park Narodowy

Część Sudetów, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Znajduje się przy granicy z Czechami w odległości około 420 kilometrów od Krakowa. W Parku tym królują strzeliste szczyty Karkonoszy, nad którymi góruje najwyższy szczyt – Śnieżka. Na jego obszarze podziwiać można ciekawe formacje geologiczne. Zalicza się do nich tryskające wodą wodospady i klify.

Góry Sowie

Jest to część Sudetów, które ciągną się przez setki kilometrów wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Są jedną z najbardziej nietypowych atrakcji przyrodniczych na terenie Polski – w większości pokryte gęstym lasem świerkowym. Sporadycznie można zobaczyć szczyty wznoszące się ponad linię lasu. Turyści mogą spacerować licznymi szlakami, które usiane są urokliwymi drewnianymi domkami i wioskami.

Pojezierze Mazurskie

Jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez Polaków jako miejsce na wakacyjny wypoczynek. Sielski krajobraz, spokój i liczne jeziora przyciągają. To sprawia, że w okresie letnim Pojezierze Mazurskie zapełnia się obozowiczami, wędrowcami oraz żeglarzami. W sumie na tym obszarze znajduje się ponad 200 jezior, wśród których największą popularnością cieszy się jezioro Śniardwy oraz Mamry. Na Maurach zwiedzać można liczne miasta takie, jak Giżycko, Ełk i Mikołajki.

Bieszczady

Część pasma górskiego Karpat, które przebiega przez Europę. Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się na liście biosfery UNESCO. Jego powierzchnia wynosi ponad 290 kilometrów kwadratowych. Oprócz majestatycznych szczytów takich, jak Tarnica i Mała Rawka można spotkać tutaj niedźwiedzia brunatnego, wilka oraz zagrożonego wyginięciem żubra.

Słowiński Park Narodowy

To nietypowe miejsce w Polsce, w którym można się poczuć jak na pustyni. Po raz pierwszy obszar objęto ochroną w 1987 roku. Obecnie uznawany jest za jedno z najpiękniejszych środowisk przyrodniczych w Polsce. Jest to idealne miejsce do obserwacji dzikiej przyrody z mnóstwem migrujących ptaków oraz rzadkich ssaków.

Stare Miasto w Gdańsku

Miasto to powstało w 1235 roku i przez wieki swojej historii znajdowało się pod panowaniem Krzyżaków, monarchii Polskiej oraz Konfederacji Pruskiej. Po wielu latach Gdańsk został jednym z najpopularniejszych bałtyckich portów. Dziś turyści podziwiają zabytkowe uliczki Starego Miasta, brukowany rynek i historyczne doki portowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here