Jedni go kochają, inni nienawidzą. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie z pewnością z pewnością zapada w pamięć. Poznajcie kilka ciekawych faktów o nim!

Warszawski Pałac Kultury i Nauki to z pewnością kultowy budynek. Wybudowany w 1955 roku „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” u wielu osób wzbudza negatywne skojarzenia. Na przełomie lat zyskał on wiele przydomków, a najciekawszy z nich to „koszmarny sen pijanego cukiernika” wymyślony przez polskiego poetę i żołnierza Władysława Broniewskiego. Jednak nie ta się ukryć, że Pałac Kultury i Nauki to jeden z najsłynniejszych budynków w Warszawie.

Jest to piąty pod względem wysokości budynek w Unii Europejskiej

Pałac Kultury i Nauki góruje znacząco nad panoramą Warszawy. Obecnie, budynek o wysokości 237 metrów jest piątym pod względem wielkości budynkiem w Unii Europejskiej. Jeszcze niedawno znajdował się na szóstej pozycji, ale po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, awansował.

Płytki na ścianach frontowych pochodziły ze Związku Radzieckiego

Elewacja pałacu została wykonana z płytek ceramicznych, które powstały na Uralu. Zostały tam wykonane w fabryce, a następnie przetransportowano je do Warszawy. Na zlecenie Józefa Stalina przy budowie pałacu pracowało 7500 robotników, 3500 pochodziło z krajów Związku Radzieckiego, a 4000 z Polski.

Znajduje się w nim aż 3288 pomieszczeń

Nie tylko wysokość budynku jest imponująca, ale też liczba pomieszczeń. W Pałacu Kultury i Nauki znajduje się ich aż 3288. Wśród nich można wymienić biura, sale konferencyjna, a nawet teatry i uczelnie. Największe pomieszczenie to Sala Kongresowa, która liczy ponad 2800 miejsc siedzących. Aktualnie przechodzi remont i ponownie otwarta zostanie w 2024 roku.

Odbywał się tam finał Miss World 2006

W Sali Kongresowej odbywają się najważniejsza uroczystości w Polsce. W Pałacu Kultury i Nauki organizowane są też światowe wydarzenia. Jednym z najważniejszych był finał Miss World 2006. Był to pierwszy raz, gdy wydarzenie odbyło się w innym europejskim mieście niż Londyn. 30 września 2006 roku Miss World została Czeszka Taťána Kuchařová.

W pałacu znajduje się kilkanaście lokali z koncesją

W Pałacu Kultury i Nauki można znaleźć wiele ciekawych lokali. To również dobre miejsce, w którym można napić się piwa lub drinka. Obecnie znajdują się puby, bary, kawiarnie oraz kluby. Również w kinie można kupić alkohol.

Działa tam ośrodek szkolno-wychowawczy

W Pałacu Kultury i Nauki działa ośrodek szkolno-wychowawczy, czyli Pałac Młodzieży. W swojej ofercie ma on liczne zajęcia, które rozwijają zainteresowania, predyspozycje i zdolności młodzieży.

Na zegarze na szczycie pałacu są cztery syreny

Czteroboczny zegar na szczycie pałacu został umieszczony dopiero w sylwestra 1999 roku, aby uczcić nowe tysiąclecie. Wówczas był on drugim co do wielkości zegarem w Europie.  Nie każdy jednak wie, że wszystkich jego tarczach, znajdujących się po każdej stronie pałacu, widnieje symbol Warszawy, czyli syrenka.

Warszawie znajduje się mural przedstawiający Pałac Kultury i Nauki oraz Davida Bowiego

W Warszawie znajduje się mural przedstawiający Pałac Kultury i Nauki oraz Davida Bowiego. Jaki jest związek artysty ze stolicą Polski? W 1973 roku angielski piosenkarz odwiedził to miasto, a następnie napisał piosenkę „Warszawa”, które być optymistyczną balladą. Warto wspomnieć, że inspirację Bowiego stanowiła melodia piosenki z płyty winylowej zawierającej piosenkę ludową „Helokanie”.

W budynku koty polują na myszy i szczury

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na niższych kondygnacjach pałacu grasują myszy i szczury. Jednak płochliwe osoby nie muszą się obawiać! Na gryzonie polują koty, więc można być pewnym, że się ich nie spotka w trakcie zwiedzania.

Żyją tu także pszczoły, pustułki i orły

Koty i gryzonie to nie jedyne zwierzęta, które pojawiają się w pałacu. Od 1998 roku na wyższych piętrach znajdują się gniazda gołębi, a obecnie w budynku mieszkają również pustułki. Z kolei na szóstym piętrze została założona pasieka pszczół, którymi opiekuje się Wiktor Jędrzejewski ze Stowarzyszenia Pszczół Miejskich w Warszawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here