Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Już wcześniej na Dolnośląskim Podróżniku opisywałam jedną z dolnośląskich zapór – Zaporę na Jeziorze Pilchowickim. Dziś nieco oddalimy się od podnóża Karkonoszy i trafimy w Góry Sowie, zobaczyć kolejną malowniczą budowlę techniczną – zaporę Lubachowską.

Zapora Lubachowska 6 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Na początku ubiegłego stulecia w całych Sudetach miała miejsce powódź, dzięki której (lub jak kto woli „przez którą”) powstał program przeciwpowodziowy, a w nim projekt budowy zapór wodnych na wylewających wówczas rzekach. Wspomniana wcześniej zapora na Jeziorze Pilchowickim też jest efektem tego programu.

Zapora Lubachowska 4 413x550 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Zapora Lubachowska powstała w latach 1911 – 1914. (Zdjęcia z budowy zapory) tworząc niezwykłe, malownicze (zwłaszcza jesienią) Jezioro Lubachowskie (zwane też jest Jeziorem Bystrzyckim, natomiast ja używam nazwy uznanej przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski).

Jezioro Lubachowskie 2 550x407 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Sama zapora natomiast ma wysokość 44 metrów, długość spacerową 230,5 m. Grubość jej natomiast zmienia się od 29 m. przy podstawie do 3,5 m. na samej górze, gdzie możemy się przejść 🙂

Zapora Lubachowska 1 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Powstałe dzięki zaporze Jezioro Lubachowskie poza tym, że jest malownicze jesienią, jest kręte i dosyć długie. Cała jego powierzchnia to około pół km² czyli 50 ha. Jego pojemność to ok. 8 mln m³ wody. Sporo. Jezioro meandruje pomiędzy wzgórzami, na jednym z nich, Górze Choina, mieści się Zamek Grodno (wpis o nim na Dolnośląskim Podróżniku wkrótce).

Jezioro Lubachowskie 5 550x408 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

W jeziorze jest zakaz kąpieli, choć w tym roku ze względu na upały pozwolono na ten sposób relaksu, natomiast można łowić ryby bądź pływać łódkami czy rowerami wodnymi, w okół można spacerować, nie omijając przy tym zapory 🙂

Zapora Lubachowska 2 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Zobaczcie niezwykły materiał: Zapora Lubachowska z drona u Podróżnickich.

Jezioro Lubachowskie 4 413x550 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Poniżej zapory utworzono elektrownię wodną, która działa do dziś! Do tego utworzono tu niewielkie Muzeum Energetyki i Dziedzictwa Gór Sowich. Można je zwiedzić. Przed zwiedzeniem sugeruję kontakt telefoniczny (0-74) 858-19-79, aby poznać szczegóły. Niestety o jego istnieniu dowiedziałam się dopiero po podróży w Góry Sowie.

Zapora Lubachowska 3 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Jezioro Lubachowskie 3 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Z ciekawostek w okolicy jeziora jest istnienie nieczynnej kopalni znajdującej się na Górze Kurzętnik.

Jezioro Lubachowskie 1 550x413 Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

Zapora Lubachowska i Jezioro Lubachowskie na mapie:

Loading map...

loading Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

8 thoughts on “Zapora Lubachowska, Jezioro Lubachowskie

 1. Nie ważne, jak pięknie jest na świecie, to kocham Polskę za jej piękne cztery pory roku! 🙂 Przepiękna złota jesień! A nad jeziorem Lubachowskim nie byłam, ale trochę przypomina mi Solińskie 🙂 Super!

 2. mieszkam niecałe trzy godziny marszu przez równie śliczne jesienią przedgórze g. W.Sowa…warto cały ten teren zwiedzić,teraz pikanterii dodaje „złoty pociąg” i kompleks Olbrzym 🙂

 3. Widziałem zalaną wioskę w 1957 roku gdy spuszczono wodę;ruiny domostw i kikuty drzew i masę ryb w osadach.
  Za tamą było kilkudziesięciu wędkarzy z podbierakami.Z rur spływały osady z ogromną ilością ryb.
  Drugi raz woda była spuszczana po powodzi 1997,także zajechałem,ale nie było już żadnych śladów dawnej górniczej wioski.Wody jeziora zalały kilka sztolni.
  W pobliżu jeziora znajdowała się piękna muszla koncertowa częściowo wykuta w skale.Nad jezioro jeździliśmy kolejką walimską do Jugowic i dalej pieszo torami.
  http://www.youtube.com/watch?v=9SuBMb5fn-g
  Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz