Krzyż pokutny Wrocław Żerniki

Wpadłam w manię szukania krzyży pokutnych, już wcześniej interesowały mnie te obiekty, ale gdzieś puściłam to w niepamięć. Ale wracając z Sobótki natrafiłam na kilka i cała ta fascynacja mi się przypomniała.

Krzyż pokutny to obiekt wyciosany najczęściej z kamienia, często wkomponowany w mur cmentarza czy kościelny, wykonany przez zabójcę w celach zbawiennych i zadość uczynne. Często pochodzą nawet z XV wieku. Na nich jest często wyryty symbol narzędzia zbrodni.

I w tym momencie stałam się chodzącym przykładem postaci z mojego motta „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie.” Choć nie do końca, bo wiedziałam, że Krzyż pokutny we Wrocławiu jest na moim osiedlu. Natomiast jak 25 lat tu mieszkam (z małymi przerwami) nigdy nie go nie widziałam. Widziałam w swoim życiu kilkanaście krzyży pokutnych, ale tak okazałego jak na osiedlu nie widziałam.

Krzyż pokutny w Żernikach we Wrocławiu 2 768x1024 Krzyż pokutny Wrocław Żerniki
Przód krzyża
Krzyż pokutny w Żernikach we Wrocławiu 3 768x1024 Krzyż pokutny Wrocław Żerniki
Tył krzyża

Na zdjęciu nie widać, ale krzyż ma niecałe 2 metry wysokości. Więc, żeby pokazać jego wielkość poszłam do auta po statyw i stanęłam przy nim do fotografii, choć średnio lubię pozować przy takich obiektach.

Krzyż pokutny w Żernikach we Wrocławiu 1 1024x768 Krzyż pokutny Wrocław Żerniki
Na zdjęciu z krzyżem, mam 170 cm wzrostu na obcasie 😉

Na krzyżu wyryte jest narzędzie zbrodni – strzała.

Krzyż pokutny w Żernikach we Wrocławiu 4 768x1024 Krzyż pokutny Wrocław Żerniki
Wyryta na krzyżu strzała

Krzyż pokutny Wrocław Żerniki na mapie:

Loading map...

loading Krzyż pokutny Wrocław Żerniki

13 thoughts on “Krzyż pokutny Wrocław Żerniki

  1. Nie krzyż pokutny a krzyż pojednania.Przy wystawianiu takich krzyży nie chodziło o pokutę, a o zadośćuczynienie i pojednanie dwóch zwaśnionych stron. Niestety poprzez błąd w tłumaczeniu i popularyzowaniu go przez pana o nazwisku Scheer termin „pokutny” wszedł do języka potocznego. Nie każdy ryt przedstawia narzędzie zbrodni, Mam przyjemność być „odkrywcą” jednego z krzyży na Dolnym Śląsku.

  2. Umowa pojednawcza zwierała elementy pokuty, kary, zadośćuczynienia, jednania. Czy krzyżowi bliżej do elementów pokutnych umowy (jak np. pielgrzymka) czy pojednawczych to kwestia dyskusyjna. Wokół krzyży monolitowych narosło wiele mitów a bezrefleksyjne forsowanie nazwy „pojednawczy” przyczynia się do kolejnego, w postaci jakiegoś mitycznego podkreślania krzyżem zakończenia wykonania umowy i wręcz wpadania sobie pod nim w objęcia. Nazwa krzyż pokutny funkcjonuje też w języku naukowym i nie można jej dyskredytować gdyż nie jest to sprawą ani jednoznaczna ani zamknięta. Natomiast poważną sprawą zakłamującą historię są wspomniane w artykule tabliczki informacyjne. Chodzi o to, że niezależnie czy „pokutny” czy „pojednawczy” to tabliczki są nadużyciem gdyż tylko kilka z krzyży na Śląsku ma stwierdzone pewne pochodzenie pokutne (pojednawcze). O większości nie wiadomo z jakiego powodu zostały fundowane a tabliczki określają je niestety jednoznacznie, nawet w przypadkach gdy wiadomo, że nie są to krzyże pokutne (pojednawcze). Narobiło to bardzo wiele złego bo na dodatek „informacje” te są poparte autorytetem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powstał w ten sposób powszechnie przyjęty a nieprawdziwy „fakt”.

    1. Super informacja. Ja posiłkuję się stroną
      Czasem jadąc przed siebie sprawdzam, czy po drodze znajdę krzyż 🙂

Dodaj komentarz