Cmentarz w Świętoszowie

Dziś jest szczególny dzień, Dzień Zaduszny, więc i nastrój mam, by pokazać jedno z miejsc pamięci, które jest dla mnie szczególne. Jeden ze znikających cmentarzy, cmentarz w Świętoszowie.

Cmentarz w Świętoszowie 1 Cmentarz w Świętoszowie

Rok 2008 był burzliwym rokiem w moim równie burzliwym życiu i stało się w czerwcu owego roku tak, że przywędrowałam do małej wsi pomiędzy poligonami na skraju Województwa Dolnośląskiego – do Świętoszowa. Tam przyszło mi spędzić fajnie czas z cudownymi ludźmi, których poznałam. Między innymi Karolinę, która pokazała mi ciekawy cmentarz. Rzeczywiście był nietypowy, gdyż był to cmentarz radziecki, na którym chowano mieszkańców Świętoszowa. A że historia Świętoszowa była troszku burzliwsza niż moje życie (do 1992 roku stacjonowały tam Wojska Radzieckie), zatem musiał istnieć nieodłączny element ludzkiego życia – śmierć, a co za nią idzie godny pochówek.

Cmentarz w Świętoszowie 3 Cmentarz w Świętoszowie

Ale cmentarz w Świętoszowie dużo wcześniej związany był z Żołnierzami Rosyjskimi, już w 1916 roku stanął tu pomnik dwugłowego orła carskiego projektu  Wasilja Piskunowa Babugina ze Smoleńska.

W burzliwym 2008 roku cmentarz był piękny. Zupełnie odmienne dla kultury polskiego katolicyzmu nagrobki, w błękitnym kolorze. W świetle zachodzącego słońca miejsce miało niesamowity klimat, zapaliłam świeczkę i złożyłam kwiaty.

Cmentarz w Świętoszowie 50 Cmentarz w Świętoszowie

Ponownie na cmentarz wróciłam w równie burzliwym dla mnie 2013 roku, dokładnie 5 lat po pierwszej wizycie. Stało się to podczas podróży sentymentalnej. Zdziwienie moje nie miało granic, gdy pole cmentarza wyglądało tak:

Cmentarz w Świętoszowie 18 Cmentarz w Świętoszowie

Różni się znacznie od tego ze zdjęcia kilka pięter wyżej, prawda?
Prawiąc za Gazetą Lubuską, stało się tak, że szczątki pochowanych tu osób w latach 1945 – 1992 ekshumowano i złożono do zbiorowej mogiły. Otwarcie nowego cmentarza odbyło się z wielką pompą, w którym brało udział wiele dolnośląskich szych. Jednak, jakaś część historii tego regionu zgasła.

Kto mnie zna, wie że mam jasno określone poglądy lecz dziś, w obliczu tego święta zadumy, pragnę być pomiędzy podziałami. Nie ważna jest dziś dla mnie narodowość, dziś należy się pamięć i szacunek.

Cmentarz w Świętoszowie 17 Cmentarz w Świętoszowie

Tego co tam się stało, nie rozumiem.

Cmentarz w Świętoszowie na mapie:

Loading map...

loading Cmentarz w Świętoszowie

 Resztki przedwojennych niemieckich nagrobków – lapidarium:

Śpieszmy się szanować historyczne cmentarze, tak szybko znikają… Nie bądź obojętny. Zapal znicz na znikających nekropoliach. Więcej informacji na Facebooku.

Dodaj komentarz